wtorek, 15 lutego 2011

Pasulj z wędzonymi żeberkami


Pasulj to chyba najbardziej tradycyjne danie każdego serbskiego domu. Każda gospodyni ma swoje przepisy na różne fasole, a zwłaszcza te postne, które podaje się na przykład na wigilijnym stole. Wydawałoby się, że jest to danie typowo zimowe, ale powiem wam szczerze, że równie dobrze smakuje na 30 stopniowym upale. Wszystko zależy od konsystencji i dodatków (bo właściwie tradycyjny pasulj, to gęsta zupa). Pasulj jest moim osobistym faworytem i dlatego właśnie postanowiłam wam przedstawić jeden z najlepszych przepisów (i jednocześnie bardzo prostych). Składniki:

* opakowanie fasoli (najlepiej "kolorowej", w wyglądzie brązowej)
* wędzone żeberka (ok. 500g)
* 3 główki czerwonej cebuli
* masło
* łyżka mąki
* łyżka mielonej papryki
* pieprz, sól, liść laurowy

Jeśli się zastanawiacie skąd wziąć wędzone żeberka, to mogę wam podpowiedzieć, że są dostępne w lepszych sklepach mięsnych. Raczej nie dostaniecie tego w supermarketach. Ja mam swój osiedlowy sklepik gdzie zawsze wisi trochę wędzonych żeber i wędzone golonki. W ogóle w tym przepisie najważniejsza jest właśnie wędzonka, ale pamiętajcie, że mój "Srpski kuvar" mówi, że tylko z żeberek uzyskacie taki wyjątkowy smak. A o to zdjęcie poglądowe, żebyście wiedzieli czego szukać:

Zaczynamy od fasoli. Wrzucamy ją do dużego garnka, zalewamy zimną wodą i gotujemy 20min. Następnie zlewamy tę wodę, płuczemy fasole, wrzucamy je z powrotem do garnka i zalewamy ciepłą wodą. Gotujemy na małym ogniu. W między czasie dodajemy pokrojone żeberka (w pojedyncze kawałki), poszatkowaną cebulę i ze 2 liście laurowe. Odstawiamy, żeby się dusiło. Skąd mamy wiedzieć, że już jest dobre? Kiedy przegryzione ziarno fasoli będzie zupełnie miękkie. Acha, pamiętajcie, żeby w miarę potrzeb dodawać wody. Oczywiście ostateczny efekt zależy od was - ja chciałam mieć pasulj na gęsto, ale jeśli chcecie mieć bardziej zupny, to wody musi być więcej. Poza tym, można też dodać trochę np. czerwonego wina.





Kiedy fasola będzie już dobra, wrzucamy na rozgrzaną patelnię trochę masła, a następnie łyżkę mąki. Robimy zasmażkę Intensywnie mieszamy i dodajemy również mieloną paprykę. Wszystko to ładnie łączymy i wrzucamy do pasulja, intensywnie mieszając. 





Najważniejsze, że zasmażka sprawi, że nasza fasola mocno zgęstnieje. Pamiętajcie o tym, jeśli chcecie mieć zupę. Poza tym na koniec trzeba sprawdzić smak - jeśli wasze żebra, nie były słone, pewnie trzeba będzie mocno dosolić. Poza tym, jeśli papryka nie była ostra, to pewnie warto sypnąć trochę pieprzu (albo zmienić paprykę). No i gotowe. Na prawdę ma to wyjątkowy smak. Prijatno!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz